COVID-19: ennyire veszélyes a cukorbetegekre

COVID-19: ennyire veszélyes a cukorbetegekre

diabet-kontrol-4life

Az elmúlt húsz évben megháromszorozódott a cukorbetegek száma Magyarországon – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. Legfrissebb, 2019-es statisztikájuk szerint 1,1 millió felnőtt és 5 ezer gyermek él hazánkban a különböző típusú diabéteszek egyikével. A cukoranyagcsere-betegségek ezen formái azonban világszinten is tömegeket érintenek, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2019-es becslései alapján 463 millió diabéteszes él a Földön, és mintegy 4,2 millióan haltak meg csak abban az évben a cukorbetegség vagy annak szövődményei következtében.

Persze ezt is csak azért, mert kiderült, jóval magasabb a cukorbetegek körében az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta súlyos lefolyású vagy végzetes kimenetelű COVID-19. Hivatalos magyarországi adatok ugyan nincsenek, ám Kempler Péter egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Magyar Diabetes Társaság elnöke szerint, hazánkban minden harmadik kórházba került koronavírusos cukorbeteg is egyben. De ezt akár mi magunk is leellenőrizhetjük, ha megnézzük a kormányzati koronavírus-portál elhunytakra vonatkozó adatait. A szakember azonban a Magyar Hírlapnak nyilatkozva azt is kiemelte, minél rendezettebb valakinek a szénhidrát-anyagcseréje, annál nagyobb esélye van arra, hogy túlélje a fertőzést. Tehát a passzív kétségbeesés helyett érdemes az aktív megelőzésre helyezni a hangsúlyt.

Mekkora a megfertőződés esélye?

Öröm az ürömben, hogy éljünk akármilyen típusú diabétesszel, nem nagyobb az esélye annak, hogy elkapjuk a SARS-CoV-2-t, mint bármely egészséges embernél, amennyiben betartjuk a szükséges óvintézkedéseket: maszkviselés, távolságtartás, gyakori kézmosás. Sőt, szerencsére a cukorbetegek többsége ugyanúgy enyhe tünetekkel vészeli át a betegséget, mint a nem diabéteszesek, amennyiben cukorbajuk megfelelően kezelt. Mérsékelhetjük azonban súlyos betegség kialakulásának kockázatát azzal is, ha odafigyelünk a rendszeres testmozgásra, az egészséges testsúly megtartására vagy elérésére, a helyes táplálkozásra és a megfelelő vitaminpótlásra, különös tekintettel a D-vitaminra.

Így hat a SARS-CoV-2 a diabéteszes szervezetre

covid-foto-priviwka

Fontos kiemelni, hogy a cukorbetegek szervezete nemcsak a koronavírus-fertőzésre, de általában a betegségek többségére, de főképp az infekciókra vércukorszint-változásokkal reagálhat, immunrendszerük hatékonysága pedig elmaradhat az egészséges emberekétől. Előbbi oka az evolúciós fejlődésünkben keresendő. Jelesül, ha bármilyen külső vagy belső negatív hatás ér, testünk erre válaszul a sejtek glükózraktárait a véráramba “üríti”, így juttatva minket plusz energiához, hogy hatékonyabban vehessük fel a harcot akár egy kórokozóval, akár egy fizikai ellenséggel szemben.

Csakhogy ez az evolúciós válasz a cukorbetegeknél nem tud fokozott inzulintermeléssel társulni, így a vércukorszintjük nem képes normalizálódni. Ráadásul minél tovább tart egy betegség, annál nehezebb a cukorbetegség menedzselése, és annál nagyobb a rizikója, hogy kiugróan magas vagy alacsony vércukorszintek alakuljanak ki, ami potenciálisan diabéteszes ketoacidózishoz (DKA) vagy hiperozmoláris hiperglikémiához (HHK) vezethet. S, hogy az immunrendszer miért nem képes megfelelően küzdeni? – merülhet fel a kérdés jogosan. Egyrészt, mert a 2-es típusú diabétesszel élőknél a betegségük a jelentős túlsúly talaján alakult ki. A zsírszövetek pedig olyan kemikáliákat bocsátanak ki, ami testszerte enyhe, de állandóan jelen lévő, úgynevezett krónikus gyulladásokat okoznak, ami folyamatosan lefoglalja az immunrendszer kapacitásának egy részét. Másrészt, mert a kezeletlen cukorbetegeknél, vagy épp egy már meglévő fertőzéssel küzdőknél – a fent leírt okok miatt – megnő a szervezet szöveteinek cukortartalma, ami kiváló táptalaj a baktériumoknak és gombáknak, ráadásul károsítja az immunrendszer falósejtjeinek működését. Azelhízásés a COVID-19 kapcsolatáról ide kattintva olvashat bővebben.

60 felett ennyivel halálosabb

mozgas-transfer-faktor-spor

Egészséges emberek szervezetében is kiválthat diabéteszt a koronavírus, illetve a már cukorbetegséggel küzdők állapotán is sokat ronthat a fertőzés. Részletek itt.

Míg a fent ismertetett fiziológiai folyamatokra válaszul szükség esetén az orvosok megemelhetik a diabéteszesek vércukorgyógyszerének, vagy az inzulinjának dózisát, addig a kor ellen csak annyit tehetünk, hogy még fokozottabban ügyelünk a szabályok betartására, mivel a COVID-19 a kutatások alapján 60 év felett sokkal gyakrabban végzetes kimenetelű. A brit diabétesz társaság ezzel kapcsolatban bemutatott egy tanulmányt, mely szerint a szigetországban 2020. március 1-től május 11-ig tartó időszakban vizsgált, koronavírus-fertőzés következtében elhalálozott 23 804 ember harmada (33,2 százalék) élt cukorbetegséggel. Egészen pontosan 7 466-an 2-es típusú diabétesszel (31,3 százalék), 365-en 1-es típusúval (1,5 százalék), 69-en pedig a cukorbetegség egyéb fajtáiva

http://COVID-19 diabétesz koronavírus, cukorbetegség koronavírus-fertőzés,COVID-19koronavírus krónikus betegek

 

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .